menu

PLÁŽE V CHORVATSKU


Chorvatské pobřeží nabízí průzračné moře, staknaté pobřeží  a množství rozmanitých oblázkových i písečných pláží – pláže rodinné, romantické, rušné i odlehlé a poklidné, pláže pro milovníky vodních sportů, ale také nudistické pláže. 

Nejnavštěvovanější a nejznámnější pláží Chorvatska je bezesporu oblázková pláž Zlatni rat v letovisku Bol na Brači. Krásné pláže nejdeme ale také na Istrii, Severní Dalmácii, Makarské riviéře, poloostrově Pelješac a na ostrovech Pag, Krk, Hvar a Brač. 


 

Písečná pláž Čista plaža - ostrov Pag


Mezi nejkrásnější písečné pláže Chorvatska patří bezesporu Čista plaža s pozvolným vstupem do moře. Čista plaža umí své návštěvníky také překvapit. V některých letech se totiž tato písečná pláž mění na pláž oblázkovou. Čista plaža je vzdálená jen 7 km od oblíbeného letoviska Mandre. Na tuto písečnou pláž je značená odbočka ze silnice mezi Kolanem a Novaljou. Díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná i pro nejmenší děti. Ty větší zase potěší množství mušlí na dně v nevelké hloubce. Příjemné je zde také občerstvení přímo u pláže, půjčovna šlapadel a parkoviště.
Ne vždy však moře zanechá na pláži pouze jemný písek. V některých obdobích tu můžete najít místo písku oblázky. Závisí to na mořských proudech a větru. I tak však tato pláž stojí za návštěvu - odměnou Vám budou krásná panoramata na Pažský záliv a Velebit.


 

Písečná pláž Rajska plaža - ostrov Rab


Písečná pláž Rajska plaža, česky Rajská pláž, se nachází na poloostrově Lopar, na severu ostrova Rab. Rajska plaža je jednou z největších pláží chorvatského Jadranu, je dlouhá 1,5 km. Na pláži je velice jemný písek a vstup do vody je nezvykle pozvolný. Abyste si mohli zaplavat, musíte jít mělkým mořem až 600 m. Taková pláž se nemusí každému líbit. Rajskou pláž na Rabu vyhledávají hlavně rodiče s malými dětmi a neplavci, protože koupání v mělké vodě je pro ně bezpečné.
Na Rajské pláži bývá během letních měsíců velice živo. Věnovat se zde můžete také mnoha sportům. U pláže je sportovní centrum (minigolf, tenis, stolní tenis, trampolína, malá kopaná, plážový volejbal aj.).


 

Pláž Baška, ostrov Krk


Pláž v letovisku Baška na ostrově Krk je jednou z největších pláží na Jadranu, její délka dosahuje úctyhodných 1,8 km. Pláž je v některých místech písečná a jinde oblázková. Jemný písek na pláži a pozvolný vstup do moře láká především rodiny s malými dětmi.
Na pláži je několik restaurací a kaváren, můžete si tu půjčit člun, šlapadla, lehátka a slunečníky. Děti se mohou vyřádit na tobogánu v zábavním centru na pláži a nechybí zde ani hřiště pro plážový volejbal. Podél pláže jezdí během letních měsíců vláček a z místního přístaviště můžete podniknout lodní výlet na ostrov Rab.


 

Pláž Zlatni rat - Bol, ostrov Brač


Poblíž městečka Bol na ostrově Brač se nachází snad nejznámější pláž v celém Chorvatsku – pláž Zlatni rat, dlouhá přes 630 m. Česky se jí říká Zlatý roh nebo Zlatý mys.
Pláž má svůj typický tvar jakéhosi trojúhelníkového rohu (podle nějž také dostala svůj název) a je tvořena drobnými oblázky. Mořské proudy si s nimi každý den pohrávají, a tak se tvar této pláže průběžně mění – špice je někdy zatočená doprava a jindy zase doleva.
Vstup do vody je zde překvapivě strmý, až na místě je totiž jasně vidět, jak vysoký tento mořský "val" oblázků je. Tato pláž je během letní sezóny velmi vytížená – najednou prý pojme až pět tisíc návštěvníků. Koupání na Zlatém rohu však bez nadsázky patří k tomu nejhezčímu, co můžete v Chorvatsku zažít.
Pokud tedy zamíříte na ostrov Brač, určitě si nenechte koupání na Zlatém rohu ujít. 


 

Pláže Rovinj, Istrie


V letovisku Rovinj jsou překrásné oblázkové pláže. Pobřeží je lemováno rozlehlými borovicovými háji, poskytujícími příjemný stín a prostor k procházkám. Podél pláží vede promenáda a v borovicových lesích je vybudována síť stezek pro pěší i cyklisty.


 

Pláže Novigrad, Istrie


Novigrad je jedním z mála letovisek na Istrii, kde najdete pěkné přírodní oblázkové pláže. Kromě toho jsou v Novigradu kolem pobřeží vybudována i betonová mola, místy s možností vjezdu do moře pro vozíčky a osoby s pohybovým omezením. Kolem pláží roste bohatá zeleň. Pláže v Novigradu jsou ideální pro rodiny s dětmi. V Novigradu můžete navíc využívat i FKK pláž nebo pláž pro psy.


 

Pláže Pula-Banjole, Istrie


Pobřeží v Banjole nabízí pěknou oblázkovou pláž s většími avšak krásně kulatými oblázky a pozvolným vstupem do moře. Tato pláž je hned před hotelem Centinera, ale přístupná je všem návštěvníkům Banjole. Ostatní části pobřeží jsou tvořeny plochými kameny, mezi nimiž jsou v některých místech malé oblázkové plážičky, umožňující pohodlnější vstup do vody.
Jako na většině míst na Istrii ani v Banjole nechybí kolem pobřeží bohatá vegetace.
Další možnosti koupání nabízí blízký přírodní park na poloostrově Kamenjak, dostupný autem nebo na kole.